TÜRK HENTBOL TARİHİNDE BİR İLK

Hentbol 15 Mart 2015
TÜRK HENTBOL TARİHİNDE BİR İLK

Türk hentbol tarihine geçecek galibiyet dün Antalya’da alındı. Ülkemizin Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Kupası’ndaki tek temsilcisi Muratpaşa, Almanların 1.5 asırlık geçmişe sahip kulübü Buxtehuder SV’i 28-18 yenerek adını yarı finale yazdırdı. EHF Kupası çeyrek final ilk maçında Almanya’da 31-25 mağlup olduğu rakibi 10 farkla geçen Muratpaşa, hentbolda Avrupa’nın bu 2 numaralı kupasında yarı finale yükselen ilk Türk takımı oldu.

RAKİBİ HİÇ UMUTLANDIRMADI

Maça çok iyi başlayan Muratpaşa, etkili hücumu ve savunmadaki başarısı ile rakibine nefes aldırmadı ve ilk devreyi 16-6 önde geçti. Konuk takım, karşısında ikinci yarı farkı 15’e kadar çıkaran Muratpaşa, devrenin ortalarında yavaşladı. Alman ekibi, oyunun bu bölümünde hiç gol yemeden 5 gol atarak farkı azalttı, ancak Muratpaşa yeniden oyunda baskısını kurup rakibini umutlanmasına izin vermedi. Paşa Kızları, maçı 28-18 kazanarak yarı finalist oldu.

 AVRUPA ‘DELİLO’ GÖRDÜ

Maçın bitiş düdüğü ile birlikte Muratpaşalı kızlar sahada büyük coşku yaşadı. Kızların bu coşkusuna Muratpaşa Belediye Bakanı Ümit Uysal ile taraftarlar da katıldı. Başkan Uysal, hoparlörlerle yayınlanan ‘Delilo’ oyun havası eşliğinde bayan sporcularla birlikte halay çekti. Muratpaşalı bazı oyuncuların sevinç gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüpoğlu da sahaya inerek Antrenör Birol Ünsal ve oyuncuları kutladı.

 Heyecanın ‘CLK’ı çıktı

 Maç sırasında 2 kez salonun ışıklar söndü ve her ikisinde de oyun 10’ar dakika durdu. İlk olarak 3. dakikada elektrik kesildi. Jeneratörün devcreye girmesiyle oyun 10 dakika aradan sonra tekrar başladı. Ancak 2 dakika sonra, maçın 5. dakikasında elektrikler gelince jeneratör otomatik olarak devreden çıktığı için ikinci kez salon karanlıkta kaldı ve oyun durdu. İkinci 10 dakikalık aradan sonra oyun başladı ve maç sonuna kadar başka kesinti olmadı.

 Protokol 14 farkı ayakta alkışladı

Rakibini elemesi için 7 farka ihtiyacı olan Muratpaşa, karşılaşmanın ikinci yarısında farkı 14’e çıkardığında protokol tribününü de ayağa kaldırdı. Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüpoğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, CHP milletvekili aday adayları Çetin Osman Budak ve Murat Bulat’ın da bulunduğu protokol tribünündekiler ayağa kalktı ve aralıksız bir dakika sahadaki oyuncuları alkışladı. Maçın en skorer oyuncuları Diğdem Hoşgör (8) ve Gülsüm Güleçyüz (7) oldu.