GEMİLERİ YAKIYOR

23 Haziran 2016
GEMİLERİ YAKIYOR

HEDEFİ TÜREL VE AKINCIOĞLU OLDU

Antalyaspor’un 30 Haziran’da yapılacak olağanüstü genel kurulunda başkanlığı devredecek olan Gültekin Gencer, dün düzenlediği basın toplantısında isim de vererek salvo atışlar yaptı. Kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile kendisinden önceki kulüp başkanı Hasan Akıncıoğlu’nu eleştiren Gencer, Menderes Türel’in işareti ile yollarının kesildiğini, Hasan Akıncıoğlu’nun da yeni kurulacak yönetim için çalışmalar yaptığını öne sürdü. Geçen sezon yaptıkları çalışmalarla Antalyaspor’u dünyanın tanıdığı bir takım haline getirdiklerini, 1250 seyirciye oynayan kulübün şimdi 50 binden fazla Passolig’li taraftarı bulunduğu anlattı.

 KULÜBÜN BORCU 27.5 MİLYON DOLAR

Görevi bırakması için dernek yönetimine Menderes Türel’den talimat geldiğini, bu nedenle genel kurulda aday olmayacağını açıkladığını belirten Gencer, Antalya siyasetinin yeniden aday olmasını istemediğini öne sürdü. Gencer, genel kurula kadar konuşmama kararı almasına rağmen bu toplantıyı düzenlemesinin nedeni de, “Takımı zirvede bırakıyor olamazı rağmen görevden kaçtığımız intibası yaratılmak istenip, her türlü belden aşağı karalamalar yapıldığı için açıklama yapmak amacıyla bu basın toplantısını düzenlemek zorunda kaldık” diye konuştu. Gencer, söylentilerin aksine 22.5 milyon dolar borçla devraldıkları Antalyaspor’u, 27.5 milyon dolar borçla devredeceklerini söylerken, “2013’teki borç ve kadroya bakın ve 2016’daki borç ve kadroya bakın” ifadesini kullandı.

 PEKER DÖNEMİNE 80 MİLYON LİRA DESTEK

Antalyaspor’da ilk olarak 1994 yılında Hasan Subaşı döneminde yöneticilik yapmaya başladığını söyleyen Gencer, sonrasındaki yıllarda büyükşehir belediye başkanları Bekir Kumbul ve Menderes Türel ile de çalıştığını kaydetti. Gencer, Menderes Türel’in Sedat Peker’in başkanlığı döneminde 80 milyon lira, Hasan Akıncoğlu’nun başkanlığı döneminde ise 5.5 milyon dolar kulübe katkı verdiğini ve bunları da açıkça her ortamda dile getirdiğine işaret ederek, “Sedat Peker  de 2008 yılında yöneticiliği bıraktığında, Menderes Türel o süreçteki açıklamalarında kendisinin ısrarla belediyecilik yapacağını ve Antalyaspor’a talip olanlara kulübü teslim edeceğini söylemişti. Hatta Türel, yönetime talip çıkmazsa kulübü valiye teslim edeceği söylemlerinde bile bulundu. Belediyeden 5.5 milyon dolar kaynak yaratıldı ve Hasan Akıncıoğlu kulüp başkanlığını üstlendi” dedi.

 AKINCIOĞLU AİLE ŞİRKETİ GİBİ YÖNETTİ

Akıncıoğlu’nun 2008-2013 yılları arasında hem dernek, hem de A.Ş başkanı olduğunu hatırlatan Gencer, “Antalyaspor, Akıncıoğlu döneminde aile şirketi gibi yönetildi. Hem derneğin, hem de A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Akıncıoğlu’ydu. Başkanlığı benim üstlendiğim 2013 yılından sonra her yıl genel kurul söylemleri yapıldı” ifadesini kullandı. Antalyaspor’un geçen yıl Süper Lig’e yükselmesinden sonra Menderes Türel’in istediği üzerine genel kurul yaptıklarını anlatan Başkan Gencer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadar ne konuştuysak isimsiz konuştuk. Artık bu saatten sonra isimsiz konuşmanın anlamı yok. Menderes Türel başkan bizzat beni makamında kabul ederek, ‘Güven tazele yarından sonra 3-4 maç mağlup olup seyirci üzerine gelirse ben de sahip çıkamam’ dedi. Biz de onu kırmadık, seçime gittim. Heyecanlı ve hırslı yapımız nedeniyle 3 yıllık planlama doğrultusunda ağustos ayında yapılan genel kurulda güven tazeleyerek göreve geldik.”

 “Bizi görevi bırakmaya zorlayan isim; Türel”

Geçen yıl ağustos ayında yapılan genel kurulda 3 yıllık yetki aldıktan sonra dünyanın tanıdığı bir takım oluşturduklarını söyleyen Gencer, yeni sezon hazırlıklarının planlarını yaparken, kentin siyasi güçleri tarafından önlerinin kesildiğini, görevi bırakmaya zorlandıklarını kaydetti. Gencer, “Dünyanın takip ettiği, Avrupa kupalarında oynamaya aday bir takım oluşturduk. Hedeflerimiz gerçekten çok büyüdü. Güzel şeyler yaptık ama Alanyaspor’un Süper Lig’e çıkışına tanık olduğumuz Konya’daki final maçından döndüğümüz gün bize telefon geldi. Dernek yönetimi bizimle görüşmek istedi. Cumartesi günü sabahı dernek başkanı Nafiz Tanır ile görüştük. 2008’de ‘Bundan sonra siyaset işin içinde olmayacak, sivil yönetim olacak’ diyenler bu kez ‘Biz istediğimiz zaman getirir, istediğimiz zaman göndeririz’ zihniyeti geri getirdi. Antalya için Antalyaspor için çok acı dönem. Dernek yönetimi, kendilerine talimat geldiğini ve görevi bırakmamız istendiğini söylediler. Dernek başkanına görevi bırakmamızı söyleyen kişi büyükşehir belediye başkanımız Menderes Türel. Bize Antalya siyaseti ‘dur’ dedi. Başka dur diyen olmadı. Bize dur dendiği için, 30 Haziran’da aday olmamamız istendiği için aday değiliz. ”

 Cumhurbaşkanı niye istemesin?

Bu süreçten sonra şehirde bazı dedikoduların dolaşmaya başladığını öne süren kırmızı-beyazlı kulübün başkanı, “Sayın cumhurbaşkanımız ve dışişleri bakanımızın bizi istemediği, Ali Şafak Öztürk’ün talimatla tepeden göreve getirileceği söylemleriyle karşı karşıya kaldık. Her şeyden önce Eto’o transferi için şahsımı tebrik eden cumhurbaşkanımızın, her şey güzel giderken de bakanımızın bizi istemezlik yapmayacağını iyi biliriz. Şehrin ayağa kalktığı, futbolun ön plana çıktığı yerde Ankara tebrik eder. Ankara’nın bize dur demeyeceğini adımız gibi biliyoruz. Bizim projemiz 3 yıllıktı. Genel kurulun verdiği görev hiçe sayılarak bize ‘dur’ dediler”

 “Bisikleti olmayan arabamı konuşuyor”

Kendisine araba hediye edildiği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Gencer, 1980 yılından bu yana bizzat siyaset ve ticaretin içinde yer aldığını, 80’li yıllarda Antalya’ya gelen ilk sıfır arabalardan satın alan kişilerden biri olduğuna işaret etti.  Antalyaspor’a başkan olduğunda 2 Amerikan arabası olduğunu ve şu anda 8 yaşında olan Mercedes otomobilini takasla aldığını anlattı. Gencer, piyasa değeri 60 bin Euro olan arabasının 1 milyon lira değerinde olduğu dedikodularının yapıldığını belirterek, “Kim bu dedikoduları yapanlar? Ben sıfır arabalara binerken bisikleti dahi olmayanlar. Benim Antalya’nın ticaretine, siyasetine ve sporuna verdiğim katkı ve aldığım rol bellidir. Şu anda bizi yönetenlerin bile ticarette başlarından çok olaylar geçmiştir. Hazır yiyenlerin dışında, ticarette ve siyasette en tepede oldukları gibi zaman zaman dalgalanmalar yaşamışlardır.

 BAKAN KILIÇ’TAN ÖZÜR DİLEDİ

Kırmızı-beyazlı kulübün başkanı, yeni stadın devri konusunda çıkan pürüzler nedeniyle geçen yıl yaptığı basın toplantısında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a yönelik eleştirileri nedeniyle özür diledi. Gencer, “Aslında o basın açıklamasını ben kendim yapmadım. O açıklama bana yaptırıldı. Bunu da Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a aktardım ve Bakanımızı bilgilendirilmesini rica ettim. 2015 yazında stadı teslim almak için Ankara’ya davet edildik. Ama Antalyaspor sevdalısı, Antalyaspor aşığı büyükşehir belediye başkanımız, stadyumu kendine alacağını ve bize masrafı çektikten sonra düşük bedelle devredeceğini söylemişti. Bir yıldır bekliyoruz devredilecek diye. Türkiye’de tüm statlar devredildi. Bizim maalesef bu zamana kadar stadda oynadığımız maçlar nedeniyle 1 milyon liraya yakın borcumuz var” dedi.

 Basın toplantısını Türel yaptırmış

Başkan Gültekin Gencer, basın toplantısı sonrası bazı gazetecilerde odasında sohbet etti. Hasan Akıncıoğlu’nun, Antalyaspor başkanlığı döneminde Marmaris Yat Limanı’nı ve Demre’de turizm alanını aldığını anlatan Gencer, şimdi de Demre’ye yapılacak havalimanının ihalesini alacağını öne sürdü. Gencer, Bakan Kılıç aleyhindeki basın toplantısını Menderes Türel’in istediği üzerine düzenlediğini de sözlerine ekledi.