AKINCIOĞLU’DAN 12 MADDELİ YANIT

23 Haziran 2016
AKINCIOĞLU’DAN 12 MADDELİ YANIT

5 YIL BAŞKANLIK YAPMIŞTI

Antalyaspor’un 30 Haziran’daki olağanüstü genel kurulunda görevi yeni yönetime devredecek olan Başkan Gültekin Gencer’in, önceki gün kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında görevi bırakma nedenlerini açıklarken, kendisinden önceki başkan Hasan Akıncıoğlu hakkında öne sürdüğü iddialara da yanıt geldi. Kırmızı-beyazlı kulüpte 2008-2013 yılları arasında aralıksız 5 yıl başkanlık yapan Hasan Akıncıoğlu, 3 yıl önce Gencer’e piyasa borcu olmayan bir kulüp devrettiğini ileri sürdü. Gencer, Akıncıoğlu’nun 5 yıl süreyle Antalyaspor A.Ş. ve Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanlığı’nı birlikte sürdürüp kulübü aile şirketi gibi yönettiğini, kulübü kendisine 22.5 milyon dolar borçla devrettiğini, Akıncıoğlu’nun ayrıca başkan adayı Ali Şafak Öztürk’e de yönetim oluşturması için yardımcı olduğunu öne sürmüştü. Gencer’in, kendisi hakkında öne sürdüğü iddiaların da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Akıncıoğlu’nun 12 madde halinde yaptığı yazılı açıklamada şöyle:

 TÜREL PARA VERMEDİ

1) 2008 senesinde Antalyaspor Başkanlığına sayın Menderes Türel'in 6.5 milyon TL (5.5 milyon Dolar) kaynak yaratması nedeniyle geldiğim doğru değildir. 2008/2009 sezonunda kulüp tarihinde ilk defa Atatürk Stadı’nın iç ve dış mekanlarının tamamı ve şort arkası da Türkiye'de bir ilk olmak üzere tüm forma reklam alanları şahsım ve yönetimim tarafından 38 adet şirkete 6 milyon 824 bin 502 TL bedelle satılmak suretiyle kaynak yaratılmıştır. Tüm bu reklam satış faturaları Kulüp arşivinde mevcuttur. 

YAPILANLAR KULÜP KAYITLARINDA

2) Başkanlık dönemimde Antalyaspor’da sponsorluk ve reklam platformları yaratılması konusunda, mizacım ve ticari nosyonum gereği Antalya'da değil Türkiye'de ilkleri gerçekleştirip kataloglar yayınlayarak çok önemli gelir kaynakları yarattım.

3) Antalyaspor tarihinde bizden sonraki dönemler dâhil, yönetimim esnasında elde edilen faturalı reklam ve sponsorluk gelirleri kadar gelir elde edilmemiş olduğunu iddialı bir şekilde belirtmek istiyorum. Tüm bu hususlar kulüp kayıtlarında mevcuttur.

 10 MİLYON DOLARLIK SPONSOR

4) Antalyaspor tarihinde şimdiye kadar elde edilen en önemli ve yüksek sponsorluk gelir sözleşmesini (takriben 10 milyon dolar tutarında) MedicalPark ile hiçbir aracı ve baskı unsuru olmaksızın tamamen ticari pazarlık yöntemiyle şahsen gerçekleştirdim.

5) Başkanlığım esnasında belediyelerden hiç önemsenemeyecek miktarda ve sadece birkaç küçük reklam ve sponsorluk satışlarımızla sınırlı destek aldım.

6) Futbolcu menajerleri ile çok mesafeli ve önyargısız ilişki içerisinde olduk. Menajerlik komisyonlarını genellikle yüzde 7 seviyelerinde tuttuk ve menajer ödemelerini futbolcu ödemelerinden sonra gerçekleştirdik.

PİYASAYA BORÇ YOKTU

7) Her daim bonservisi ve imza parası olmayan futbolcular ile sözleşmeler yapmayı tercih ettik.

8) Başkanlığı bıraktığım esnada Kulübün;

a) Piyasa'ya hiç bir borcu yoktu.

b) TFF'den 2013-2014 sezonu avans ödemesi olan 11 milyon TL temlik edilerek tahsil edilmişti (yönetimi devir aldığım esnada da aynı uygulama mevcuttu).

c) Yabancı futbolculara, teknik kadroya, personele ve SGK’ya hiç borç mevcut değildi.

d) TFF ve UEFA'da nezdinde hiçbir ihtilaflı dosyamız mevcut değildi.

e) 2 adet Yapılandırma sözleşmeli toplam 19 milyon 622 bin 718 T?L Vergi borcu bulunmaktaydı.

f) Toplam 17 Türk futbolcuya 5 milyon 512 bin 495 TL borcumuz bulunmaktaydı.

g) 2 futbolumuzun toplam 4.4 milyon Euro (Ömer Şişmanoğlu 1 milyon 250 bin  Euro + Asiati 3 milyon 150 bin  Euro olmak üzere) satışı için menajerleri aracılığı ile ön protokol yapılmış fakat etik açıdan bu satışların tamamlanması yeni yönetime bırakılmıştı.

HAZİNE SÖZÜNE HATIRLATMA

9) Başkanlığı bıraktığım esnada kulübün, 19 milyon 622 bin 718 T?L yapılandırılmış vergi borcu vardı. Ayrıca futbolcu satışlarından elde edilen 11 milyon TL (4.4 milyon Euro karşılığı)’den Türk futbolcu alacakları olan 5 milyon 512 bin 495 TL mahsup edildiği zaman kulüp kasasında 5 milyon 487 bin 505 TL varlık bırakılmıştı.

Sonuç itibarı ile yapılandırılmış vergi borcu olan 19 milyon 622 bin 718 TL’den kulüp kasasında mevcut olan 5 milyon 512 bin 495 TL mahsup edildiği zaman bakiye borç miktarı 14 milyon 110 bin 223 TL’dir. Bakiye borç miktarı Haziran 2013 tarihli döviz kurları esası ile ise 7 milyon 627 bin 145 dolar veya 5 milyon 644 bin 089 Euro’dur. Bu parlak tablo karşısında "Hazine bulduğunu" beyan edenler, bu safhada maalesef kendileri ile çelişkiye düşmektedirler.

 ‘ESEFLE KINIYORUM”

10) Başkanlığım süresince kulübün maddi ihtiyaçları için şahsi imkânlarımı karşılıksız her daim kullandım. Ayrıca yönetici arkadaşlarım veya finansman kurumlarından kullandığım kredilerin tamamı için şahsi kefaletimi verdim. Tüm bu hususlar kayıtlarda mevcuttur.

11) Türkiye'nin önemli ve güçlü gruplarından bir tanesinin sahiplerinden olan ve benim yönetimimde yer almış olan Sayın Ali Şafak Öztürk'ün, başkanlığa talip olması ile ilgili memnuniyetimi ifade ettim. Ancak, duyumlar ve varsayımlarla şahsımın ve bu saygın kişiye hakaret telakki edilecek gerçek dışı söylemleri esefle kınıyorum ve Antalyaspor menfaatleriyle bağdaştıramıyorum.

12) Onurla 5 sezon sürdürdüğüm başkanlık görevini, hiçbir dış etken olmaksızın şahsi irademle bırakma kararı alarak, bıraktım. Değerli Antalyasporluların ve kamuoyunun bilgisine arz ederim.

                                                                                                                     Cengiz Altay